poniedziałek, 4 marca 2013

Chest rig

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie zrobienie jakiegoś chest riga, możliwie prostego (żeby był możliwie uniwersalny) i raczej nie dużego, żeby mógł być uzupełnieniem dla pasa i plecaka. Daaawno temu (na początku zabawy w szycie) stworzyłem jakiś prototyp, który był tak "udany", że nigdy nie ujrzał światła dziennego. Ostatecznie po kilku przymiarkach wyszło na to, że interesuje mnie chest rig na 10 kolumn i 4 rzędy - większy nie będzie spełniał warunku o komfortowej współpracy z pasem i plecakiem.
Całość postanowiłem wykonać na siatce konstrukcyjnej - niezajęte komórki PALS będą umożliwiały przepływ powietrza - całość z założenia miała być kompatybilna z MOLLE/PLAS. Dodatkowo postanowiłem naszyć kilka taśm na szelkach. Szelki z kolei z racji ewentualnej współpracy z plecakiem musiały być płaskie - zostały zrobione z samej taśmy, bez żadnych siatek, pianek itp - nie jest to przecież chest rig na 10 kg sprzętu. Zależało mi też na ograniczeniu liczby klamer (im więcej klamer tym większe prawdopodobieństwo, że któraś wypadnie tak, że będzie przeszkadzać) do niezbędnego minimum, które z drugiej strony pozwoli na w miarę komfortowe zakładanie i zdejmowanie chesta oraz umożliwi zdjęcie chest bez zdejmowania plecaka. Dodatkowo szelki (w układzie krzyżowym)  maja możliwość przeplecenia jednej przez drugą - z czystej ciekawości  - interesowało mnie to na ile jest to pomocne, bo z góry wiadomo, że tak założonego chesta nie da się zdjąć spod plecaka. Szelki maja doszyte gumy na antenę lub przewody od "radia" (taki skrót myślowy, którego z racji zawodu używać nie powinienem :P )
Dolny pasek stabilizujący ma elastyczne połączenia z platformą na obydwu końcach - zastanawiałem się, z której strony klamra będzie mniej przeszkadzała (w ten sposób mogę ją przełożyć na drugą stronę bez szycia (czyli dość łatwo nawet w terenie).
Materiały: siatka konstrukcyjna z "portalu aukcyjnego" :) - od specjalizowanego użytkownika, taśmy polipropylenowe, nici poliestrowe, klamry z polioksymetylenu - demobil BW.
Wyrób w niedzielę opuścił maszynę, nie zdążył zatem jeszcze być w terenie - chwila prawdy dopiero przez nim.
Poniżej fotki samego chest riga, założonego z pasem i pokrowcem hydracyjnym na plecach oraz plecakiem turystycznym z pasem "biodrowym" na wysokości brzucha :). Dodatkowa fota  z przykładowym zapełnieniem samego chest riga.













3 komentarze:

  1. widzę że MALICE do noża jednak zadziałało ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "prawie MALICE" - czyli klamra MOLLE 2M kupiona przy okazji u Orkana. Faktycznie w wielu przypadkach mocowania noża się sprawdzi, a tak jak tutaj to jest idealna :) Dzięki za sugestię!

      Usuń